Sunday, February 1, 2009

$51.25 Worth of 26 Items for $13.25!!!

I went to 2 stores this week, Walgreens & Dierbergs. Everything in red is what I got for FREE! I saved 74% overall!!!
Dierbergs Transaction:
  1. 2 McCormick Brown Gravy Mix $.50 each.
  2. 2 McCormick White Chicken Chili Mix $.50 each.
  3. 2 McCormick Chili Mix $.50 each.
  4. 3 Rice Works Chips $3.49 each.
  5. 1 Del Monte Red Grapefruit Bowl $3.99. (The grapefruit above was what my husband thought was supposed to be pictured, so think of it as a bowl instead of bag.)
  • Used (6) $.25/1 MFG for McCormick which doubled to $.50. (This made them all FREE!)
  • Used FREE Del Monte MFG which took off all but $.10 due to coupon price limit.
  • Used (3) FREE Rice Works MFG.
  • OOP $.10!
  • Total before coupons was $17.46 - $17.36 in coupons = $.10 for 10 items!
Walgreens Transaction 1, 2 & 3:
  1. 1 Colgate Total 6.0oz Toothpaste $2.99.
  • Used $1/1 MFG.
  • OOP $2.13!
  • Total before coupon was $2.99 - $1 in coupon = $1.99 + $.14 in tax = $2.13. I received a $2 RR which made it $.13 for 1!
Walgreens Transaction 4:
  1. 1 Brawny Paper Towels 8ct $9.49.
  2. 4 Puffs Ultra 60ct $1.59 each.
  3. 2 Hershey's Candy Bars $.80 each.
  4. 4 Simply Asia $1 each.
  5. 1 Carefree Pantiliners 22ct $1.39.
  6. 1 4ct Nerf Baseballs $1.99 (store clearance-originally $3.99)
  • Used $.99 WC for Carefree which took off $.40.
  • Used $6.49 WC for Brawny which took off $3.
  • Used $.89 WC for Puffs which took off $2.80.
  • Used B1G1 WC for Hershey's which took off $.70.
  • Used $1/1 MFG for Carefree which made them FREE!
  • Used (4) $.25/1 MFG for Puffs.
  • Used (3) $.50/1 MFG for Simply Asia.
  • Used B1G1 MFG for Hershey's which took off $.70 (should have taken off $.89 so I ended up paying $.19/2).
  • Used $1/1 MFG for Brawny.
  • Used $1 & $10 RR from previous transactions.
  • OOP $1.76.
  • Total before coupons was $24.82 - $12.10 in coupons = $12.72 + $.04 in tax = $12.76 for 13 items!
These items are what I purchased from the Giant Gym Sale. I paid $3.75 for the Precious Moments that had all its papers, $.50 for the thicker cookie cutters, $.10 for the thinner ones, $.10 for the incense sticks, & $.25 for the 2-sided chalk board! I was so excited!!!

1 comment:

tupelodeals.blogspot.com said...

Great job! Thanks for sharing!

Penny
http://tupelodeals.blogspot.com

Related Posts with Thumbnails
 

blogger templates | Make Money Online